eastgate_dev, Author at Skopje East Gate

Добре дојдовте во East Gate Living: урбано живеење во новото срце на градот

Конечно, добри вести за сите што се во потрага по клучна промена во начинот на живеење во Скопје. На само 5 минути од центарот на Скопје и истовремено на помалку од 3 минути од парк-шумата Гази Баба, East Gate Living е новиот визионерски проект во изградба позициониран веднаш до East Gate Mall на улицата Беласица, кој во најмала рака ветува коренити промени во начинот на живеење во метрополата.

Сместен во единствениот повеќенаменски проект од овој размер, распространет на вкупна површина од 13 хектари и зелена површина од 2,5 хектари, East Gate Living е одговорот на потребата од нова визија во живеењето, потребата од квалитетен, активен живот и потребата од широк поглед на природата околу себе.

 

Бројот на планирани станбени единици во East Gate Living во првата фаза на изградба е 672, а тоа е повеќе од 50 % од вкупниот број завршени станови изминатата 2020 година. Токму оваа градежна динамика е во тесна поврзаност со трендот на побарувачка на станови, која од година во година рапидно се зголемува.

Една од уникатните карактеристики е чистото опкружување околу зградите и детално планираниот простор, при што паркинзите се лоцирани под зградите на паркинг-простор, кој брои 818 паркинг-места, а дополнително на располагање е и сервисен паркинг со вкупно 152 паркинг-места.

Едни од урбаните „виновници“ за живеењето во East Gate Living во поинаков, модерен такт и динамика се светски познатите и наградувани Yazgan Studio од Анкара, предводени од двоецот Керем Јазган и Бегим Јазган. Проектите на ова студио се познати по својот отворен дизајн на ентериери чиј приоритет е светлина, просторност и премиум материјали.

За прв пат во нашата земја, идните станари на East Gate Living ќе може да го почувствуваат ритамот на урбаната синергија, спојот на убавината и функционалноста, зеленилото и пространоста. Изборот на станови од 42 м2, па сè до дуплекс станови до 210 м2 ветува разноликост и динамика каква што досега оваа метропола, па и овој регион немаат засведочено.

„Ние не градиме обична градба, празен простор за станување – со East Gate Living ние оформуваме нов начин на живеење, нова перспектива за секого. Секој метар од овој простор е совршено проектиран според сите светски стандарди. Знаеме дека просторот помеѓу зградите е неопходен: нашите блокови се на растојание од 50 метри. Знаеме дека градското зеленило е неопходно: зеленило проектиравме насекаде, а до нас е прекрасната парк-шума Гази Баба“, изјави Игор Давков, Извршен директор на Skopje East Gate.

„Врвното шопинг-искуство на ултрапопуларни светски брендови е нешто што е долгоочекувано: до нас е регионалниот гигант East Gate Mall, во кој секое искуство е врвно, неповторливо. Сите вие, сегашни и идни сограѓани, добре дојдовте во иднината на урбаното живеење. Живејте во срцето на Скопје, во срцето на урбаната иднина“, додава тој.

Изградбата на East Gate Living, комплексот станбени згради стратешки позиционирани во новото урбано срце на градот, е во тек. Продажбата на станбен простор е веќе започната, а за да добиете повеќе информации за цените и предностите за живеење во East Gate Living, посетете ја страницата www.eastgateliving.mk или, пак, нивните профили на Facebook и на Instagram на социјалните мрежи.

 

East Gate Living е заедничка капитална инвестиција на неколку компании, и тоа: Financial Union Skopje – Unionnet – агент на Western Union во нашата држава, East Gate – дел од групацијата БАЛФИН, АК ИНвест и SMS Construction.

Групацијата БАЛФИН (Балканска финансиска инвестициска групација) е една од најзначајните и најуспешните инвестициски групи во регионот на Западен Балкан. Географски, групацијата БАЛФИН е присутна во Австрија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Црна Гора и Холандија, вработувајќи приближно 6 000 луѓе. Активностите на групацијата БАЛФИН вклучуваат развој и управување со недвижнини, малопродажба, рударска индустрија, банкарство, туризам, енергија, логистика итн. Групацијата БАЛФИН расте стабилно и има позитивно влијание врз локалните заедници преку економски развој, раст на вработеноста и социјални инвестиции.

East Gate Creators – Томица Јовановски

МОЈАТА ПРОФЕСИЈА е дипломиран економист (департман сметководство и ревизија), професија за која се определив по завршување на основното образование и се запишав во средното економско училиште “Арсение Јовков”. Таа мисла ме движеше низ годините и по завршувањето на факултетот полека стана реалност. Две гранки од економијата кои се неделиви и придонесуваат за нејзиниот развој се градежништвото и финансиите.

МОЈАТА ФУНКЦИЈА во Ист Гејт е “Finance Controlling and reporting senior Specialist”, односно проверка и евидентирање на времени ситуации, градежни книги, градежна документација и подготовка на изештаи во однос на текот на градбата на трговскиот центар.

МОЕТО ПРВО РАБОТНО ИСКУСТВО е во Грант Торнтон, каде работејќи на различни проекти и компании се стекнав со огромно искуство и знаење за мое понатамошно развивање и усовршување. Исто така бев дел од тимот од Скопје Сити Мол при неговата изградба и првите 5 години од неговото постоење. 

Секојдневно доагајќи на работа го следам напредокот во изградбата на Ист Гејт Мол и забележувам како полека но сигурно го добива својот изглед, карактер, особина и убавина. Се оформува во архитектонско дело кое дава белег на градот.

МОЕТО МОТО Е Уживај во животот, сакај ја природата, за да имаме убави спомени, мора да живееме и најбитното уживајте во Ист Гејт.

НИШТО НЕ Е ТЕШКО КОГА си на право место, опкружен со професионалци колеги, воедно и пријатели со кои растеш и се надоградуваш, а компанијата во која работам успева да го препознае тоа.

МОЕТО ХОБИ? Зависник од природата, заљубен во “Маврово”, секој викенд сакам да го поминам надвор од градот, било да е кампување или еднодневна тура со велосипеди, кајак или “off road” тура до некој планинарски дом.

FASHION GRОUP СО 8 НОВИ БРЕНДОВИ ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ

Mодниот лидер во нашиот регион ,,FASHION GRОUP” доаѓа во Ист Гејт Мол со сите свои трговски марки и отвора осум нови проекти на реномирани интернационални брендови, но и веќе постоечките, со подобрени и унапредени продавници:  TIMBERLAND, PARFOIS, OKAIDI, SPRINGFIELD, FASHION & FRIENDS, како и три сосема нови трговски марки на македонскиот пазар. Сите осум проекти се простираат на вкупна површина од 2.000м2, и во новиот трговски центар ќе бидат уредени според најновите идејни концептни проекти за внатрешно уредување.

Брендот MANGO ќе се простира на 580м2 ќе биде уреден според последните стандарди и ќе се престави со целата своја колекција, каде покрај женската линија, за прв пат во Ист Гејт Мол се најавуваат и други колекции од брендот.

Од компанијата како новитети во Ист Гејт Мол ги најавуваат и брендовите DAN JOHN и KIKO MILANO, како лидери во својата област и сосема нова свежина на пазарот.

Трендсетерот и бизнис лидер во модата на нашите простори, мултибренд продавницата Fashion&Friends ќе се претстави со целосно нов концепт и понуда на дополнително нови брендови со што ќе има вкупна застапеност од над 20 модни марки за конфекција и обувки како Calvin Klein, Camper, Desigual, Diesel, Inuikkii, Levis, Liu Jo, Miss Sixty, Moose Knuckles, Mou, Paciotti, Patrizia Pepe, Premiata, Replay, Scotch & Soda, Steve Madden, Supedry, Tommy Hilfiger и други. 

Љупчо Маневски, комерцијалниот директор на FASHION GRОUP официјално ги предаде нацртите за осумте проекти на лизинг тимот на Ист Гејт Мол и изјави: „Fashion Group и понатаму останува омилено место за мода за сите прогресивни генерации. Претставуваме понуда која се темели на долгогодишно искуство и страст за создавање вредност за партнерите и купувачите, што се преточува во нови иницијативи како отворањето на овие осум проекти во Ист Гејт Мол“.

Learn about the concept of SMART PROJECT in Architecture

This lecture is dedicated to architecture and design students, as well as for everyone who appreciates good design and the philosophy behind the synergy between aesthetics, functionality, and the cultural fabric.

The lecture will be accompanied by an intro speech from two acclaimed PhD Professors, i.e. Prof. Mishko Ralev, PhD Professor from the School of Architecture and Design at UACS, and Mihajlo Zinoski, PhD Professor from Ss. Cyril and Methodius University – Skopje.

The lecture centers around the concept of SMART PROJECT, a philosophy created by the architect Kerem Yazgan. His presentation will focus on explaining the theoretical rationale behind this advanced and integrative approach, using the example of the mixed-use development project, Skopje East Gate.

East Gate Creators – Ненад Тортевски

МОЈАТА ФУНКЦИЈА ВО СКОПЈЕ ИСТ ГЕЈТ е менаџер за известување. Уште од студентските денови моите аспирации беа насочени кон професијата во која и ја започнав мојата кариера, ревизијата. Имав прекрасна можност уште од самиот почеток на мојата кариера да бидам опкружен со врвни професионалци во својата област, од кои секако научив премногу работи но и “украдов“ техники и вештини кои не можеш да ги прочиташ во некој учебник.

МОЕТО ДОСЕГАШНО ИСКУСТВО се базира на четиринаесет години поминати во светот на ревизијата. Јас сум овластен ревизор во РМ и пред да дојдам во Скопје Ист Гејт, повеќе од четиринаесет години бев дел од неколку ревизорски мрежи каде се здобив со богато искуство во сите области на финансиското работење, но и пошироко во разни области на делување на компаниите. Тоа мое искуство тековно го споделувам тука, каде што сум на позицијата Менаџер за известување. Тимската работа како основен столб за успешно завршување на секојдневните предизвици успешно ја практикувам и во Ист Гејт каде што активностите се движат со забрзана динамика од вообичаеното.

ЕДЕН МОЈ РАБОТЕН ДЕН се состои од работни задачи и активности кои се многубројни, но во кратки црти задолжен сум за тоа големиот број на податоци од сите сектори да ги направам читливи за корисниците, било во рамките на компанија или надвор од неа. Функционирањето на дневна основа во овој сектор е премногу динамично но и носи огромен предизвик.

ИСТ ГЕЈТ ЗА МЕНЕ ПРЕТСТАВУВА предизвик кој успеа да ме извлече од професијата. Како проект Ист Гејт е навистина импозантен како по својата големина така и по обемот на средства, време и труд кој треба да се инвестираат со цел истиот успешно да биде реализиран.

МOETO MOTO e ако можеш да сонуваш, тогаш можеш и да го оствариш тоа.

НИШТО НЕ Е ТЕШКО КОГА ќе ја најдеш работата што ја сакаш, бидејќи тогаш нема повеќе да работиш ниту еден ден во животот.

МОЕТО ХОБИ, ако може да се нарече “хоби“, е всушност посветеноста кон моето семејство. Преокупиран сум со активностите на моите деца и го користам секое слободно време да го поминам со нив. Секако сакам да посетам и места на кои не сум бил досега но и да уживам во природата и прочитам добра книга.

East Gate Creators – Елена Мановска

МОЈАТА ФУНКЦИЈА е Асистент за лизинг за трговскиот центар East Gate Mall. Накратко, цело администрирање на закупците поврзано со нивните договори и идејни проекти, поминува низ мојата тастатура преку e-mail комуникација, како и секојдневен контакт со нашите клиенти во East Gate Mall со кои што заедно, со нетрпение, го очекуваме отворањето на молот. Тука се и aрхитектите, (нашите тенант кординатори), мои драги колеги, кои ја имаат најодговорната улога во оваа прекрасна приказна.

Кое е моето досегашно искуство и кој е мојот придонес во создавањето на Ист Гејт ?

МОЕТО ДОСЕГАШНО ИСКУСТВО започнува со првите професионални чекори кои ги направив во Он.нет, кој слободно можам да го наречам мојот втор дом, во кој останав цели 10 години. Таму го стекнав моето најголемо професионално искуство. Одредени животни патеки, ме насочија кон други индустрии во кои се вложив целосно, научив многу, а посебно ќе го издвојам Бритиш Американ Тобако, една од најголемите компании на светско ниво, во којашто беше привилегија и чест да се работи со извонредниот тим. Целото мое изминато искуство, несебично, со голема љубов и ентузијазам го применувам и во East Gate Mal. Навистина преставува големо професионално и лично задоволство да се работи во оваа компнија, дел од Балфин Групацијата, која ги стимулира своите вработени и го цени знаењето и вложениот труд.

ОМИЛЕН БРЕНД – иако сите закупци ми се подеднакво драги и сите заедно го прават молот едно незаборавно искуство, доколку веќе морам да издвојам некој, тоа би биле LPP со нивниот бренд Reserved.

ОМИЛЕН ДЕЛ ОД EAST GATE MALL – настрана од сите продавници, услуги и кафетерии, засега најомилен ми е лаунџ делот,  “чинијата”, којшто го прима најубавото скопско сонце низ стаклениот покрив. Таму, со часови би ја уживала светлината, со добро кафе и одлична книга.

ШТО ПРЕТСТАВУВА ЗА МЕНЕ EAST GATE MALL – Бев во Виена, сосема случајно во еден од најголемите трговски центри, кога го примив повикот од East Gate Mall. Од тој ден, од тој момент, некако потсвесно знаев дека ќе бидам дел од најубавиот проект кој некогаш му се случил на овој град, а од друга страна, длабоко во себе врискав од среќа дека ете, конечно го работам тоа што отсекогаш потајно сум го посакувала и ме исполнува целосно. EAST GATE MALL, за моја огромна среќа е мојата животна професионална определба. И ќе ја уживам во молот, во кој ќе има буквално сé. Мода, козметика, електроника, храна и останати услуги споени во грандиозно здание.

EAST GATE И СКОПЈЕ Е лонче и капаче. Нешто што совршено ќе се вклопи со скопската енергија, ќе го украси Скопје, ќе го направи повозбудливо и ќе им пружи многу задоволства на скопјани и на сите останати посетители од регионот.

МОЕТО МОТО Е секогаш верувај во себе.